NEWS 08-06-2017 | Forge World Matched Play Punkty

Cześć,

Jak może wiecie Forge World postanowił wczoraj poszaleć i wypuścił do sieci zaktualizowaną listę punktów formatu Matched Play dla modeli Age of Sigmar.
Tąpnięcie jakie nastąpiło mogło być porównywane tylko z sytuacją kiedy GW postanowiło zmienić sposób określania ilości losowego dmg zadawanego przez modele w jednostce (pamiętna gównoburza jaka przetoczyła się przez fora i strony pod koniec ubiegłego roku z jednej strony pokazała bałagan po stronie GW jak i to, że wsłuchuje się w to co ludzie piszą I REAGUJE szybciej niż do tej pory).
Powodem najnowszej afery a jednocześnie kwestią dzięki której o nowych punktach usłyszeli wszyscy był Mourngul. Tak tak - ten sam, który sieje postrach na polach bitew i przez którego ludzie tracą znajomych (a po wystawieniu trzech w jednej bitwie również zęby).
Mourngul postrzegany jest albo jako "Jedyny sposób na granie frakcją Death kiedy nie lubi się piasku w zębach i Settry" albo jako model z najgorzej dopasowanym stosunkiem punktów Matched Play do realnej wartości na polu bitwy (i nie, nie jest za drogi). Na zdjęciach poniżej wrzucam zrzuty z proponowanych wczoraj punktów.
Nie ma co się przywiązywać do tej Tabeli.1
Do tej pory kosztował 400 punktów jednak z niewiadomych przyczyn Gw postanowiło zmienić wartość większości starych modeli i przy okazji dodać punkty do nowych, które punktów jeszcze nie posiadały (a na które sporo z graczy czekało). Mourngul zmienił zatem wartość punktową na 280 punktów po czym w świat AoS trafił potężny Meteor i ów świat się skończył.

Zdecydowanie nie ma co się przywiązywać do tej Tabeli.2
Skończył się w ogólnym lamencie i szlochu, że oto przed generałami staje wyzwanie walki z 4 Mourngulami, które zawładną stołami mocniej niż do tej pory Skyfires (tak - 4 Mourngule to wedle tych nowych tabel 1120 punktów).

NA PEWNO nie można się przywiązywać do tej Tabeli.3
Na szczęście szybko okazało się, że punkty owszem - są ale ich wartości to już sprawka Tzeentcha. Oficjalne dementi zespołu GW pojawiło się bardzo szybko. Równie szybko informacja o nowych punktach zniknęła z Facebooka a ślad po niej pozostał jedynie w archiwach ;)
Także ten - jeden wpis a ile wyjaśnia.
Jak zatem widać trochę nas uspokajają CHOCIAŻ część z graczy cieszyła się na myśl o obniżce kilku istotnych modeli - Dread Maw, GUO - pojawiły się głosy, że wreszcie będzie można nimi grać (akurat obniżkę punktów za Dread-Maw to ja również traktowałbym w kategoriach żartu...). Jednocześnie co istotne - zniknął Dread-Saurian - najwidoczniej we frakcji Seraphon nie ma miejsca na gigantyczne jaszczury.

Lista zmian w stosunku do starych punktów - na szczęście większość będzie edytowana (źródło - TGA)
Podsumowując i wyszczególniając istotności:
  • Wygląda na to, że Sayl pozostanie bez zmian w punktach (póki co) - generałowie chaosu na Khornie i różnych wynaturzeń się cieszą
  • Trudno na ten moment powiedzieć jak zmienia się punkty starych modeli Forge World.
  • Nowe modele do których mamy pewność... cóż. Przede wszystkim te do chaosu (Exalted Daemons, Mazarall, Warpgnaw (340 pt) wydają się jednak dość drogie. Mam tu na myśli zwłaszcza Exalted Daemony które w porównaniu do zwykłych Greater Daemonów nie różnią się jakoś dramatycznie tymczasem ceny są znacząco wyższe. Nie spodziewam się zatem, żeby te potwory pojawiły się nagle na polach bitew
  • Szloch czeka też graczy "Legion of Azgorh" - ich jednostki drożeją i to bardzo. Trudno powiedzieć aby był to "błąd" skoro wszystkie jednostki zdrożały. Być może to podobny przypadek co Tomb Kings - armie silne i niewspierane (tak krasnoludy chaosu potrafiły wygrać turnieje).  
  • Ale że Dread-Saurian`a ścieli całkiem to szok... ;)
  • Dobrze, że FW ostatecznie dodał punkty do nowych modeli ;) póki nie wyjdzie nowa errata co do starych modeli za obowiąujące uznaje się te stare, sprzed "wczorajszej pomyłki".
Pozostaje teraz czekać na zaktualizowaną i poprawioną listę modeli i punktów za nie opublikowanie której nie skończy się kolejnym "końcem świata". Kiedy tylko się dowiem o nich - na pewno dam Wam znać ;)

PS. Combo na czterech Mourngulach, Neferacie i Wampirze z Cursed Book brzmi całkiem zacnie.
PS1. Punkty co do których FW mówi, że są aktualne i się nie zmienią:

Ex. Daemon of Khorne 500 punktów

Ex Daemon of Tzeentch480 punktów

Ex Daemon of Nurgle 400 punktów

Ex Daemon of Slaanesh 480 punktów

Mazarall the Butcher 360 punktów

Warpgnaw Verminlord 340 punktów 

1 komentarz: