NEWS 16-05-2017 | Warhammer Age of Sigmar Skirmish Game

Cześć,

Do tej pory nie poświęcałem temu projektowi zbyt wiele uwagi na blogu z prostego powodu - niewiele było wiadomo. Tymczasem termin wydania gry zbliża się wielkimi krokami i zgodnie z zapowiedziami pre-ordery ruszają już w ten (20-05-2017) weekend.


Co wiemy na pewno? Skirmish będzie grą na mniejszą skalę niż Sigmar (który - co ciekawe - również przez wielu uważany jest za system skirmishowy).
Sadząc po starter-boxach wydawanych wraz z podręcznikiem można się spodziewać naprawdę szybkich gier, jednak - o dziwo - póki co niewiele wiadomo o samej mechanice. Skupię się więc na tym co trafi na przedsprzedaży w tym tygodniu.

 Trzeba przyznać, że jest tego trochę: 

4 starter boxy, odpowiednio dla Khorne, Stormcast, Flesheaters (to spore zaskoczenie) iIronjawz!
W boxach znajdziemy odpowiednio: 
Khorne Frenzied Goretribe:
5 Blood Warriors
5 Wrathmongers
1 Aspiring Deathbringer
Stormcast Hammerstrike Brethren:
3 Liberators
2 Retributors
3 Prosecutors
1 Knight-Questor
Ghouls Nightfeast Hunters:
20 Ghouls
3 Horrors
Ironjawz Weirdnob Warband:
5 Ardboyz
5 Brutes
1 Wierdnob Shaman

Szczerze mówiąc poza dwoma "oczywistościami" (czyli Khorne i Stormcasts)nie ma zaskoczenia - wraz ze startem skirmisku dostajemy po jednej, najbardziej oczywistej frakcji z każdego aliansu. Ghule wciąż pozostają jedyną odświeżoną frakcją death nie było innego wyboru ;)
Same pudła w cenie 40 funtów to kolejny sposób żeby wejść w posiadanie brakujących modeli.

Do tego podręcznik - rulebook za 6 funciaków brzmi pięknie i zapewne skusi wielu, tym bardziej, ze spodziewam się kolejnego, dobrego wydania - Games Workshop w tej materii notuje spory postep ostatnio. Więcej póki co nie ma co pisać bo i niewiele wiadomo.

Do kompletu brakuje nam już tylko terenów i maty - oczywiście są i one!
Teren "wznawiany" przy okazji startu skirmisha to Garden of Morr przemianowany na Sigmarite Mausoleum. W zestawie będą dwa identyczne elementy Garden of Morr co pozwoli na złożenie dość sporego cmentarza który stanie - nie inaczej - na kolejne macie od GW. Mata będzie mocno tematyczna, z nadrukiem - jakże - cmentarza. Nasz ulubiony producent zrozumiał, że maty to dobra sprawa, problemem dalej pozostaje ich dość wysoka cena.

Co się tyczy scenerii to akurat tej jeszcze nie mam więc kto wie, czy się nie skuszę bo to całkiem fajny kawał cmentarza do wioski która planuję. Mata... no cóż - dalej to 48"48" a więc nadająca się na mniejsze (toć to skirmish!) bitwy ale ja grywam raczej w Sigmara od 1500 wzwyż ostatnio (z mała przerwą na testy Kharadronów...) więc ...raczej nie ;)

Za matę trzeba się spodziewać 50 funtów (!)
Za Sigmarite Mausoleum kolejnych 50 funtów

Mamy więc w uniwersum sigmara:
 • Warhammer Age of Sigmar w który można grać na trzy sposoby (Matched Play, Open Play, Narrative Play)
 • Age of Sigmar Skirmish (wydawany na dniach)
 • Warhammer Underworlds: Shadespire (wciąż czekamy na więcej info)
 • Warhammer Age of Sigmar Quest (z dwoma Grami - Silver Tower i Hammerhal)
Nie powiem - całkiem sporo sposobów na grę ;) Dla mnie wciąż najciekawsze pozostaje granie w duże punkty sigmara ale na pewno rzucę okiem i na Skirmisha!

Do nastepnego!
W.

5 komentarzy:

 1. Hej, Nie mogę się doczekać Skirmisha. Byłem dużym jego fanem w 6ed. Liczę, że będzie równie dobry, a nie na zasadzie Storm of Sigmar :).
  Co do mat to cena GW jest niższa niż za maty gumowe innych firm. Jakość maty GW jest ciut lepsza, bo ma obszyte krawędzie w przeciwieństwie do konkurencji. Cena/jakość jak najbardziej OK.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też jestem ciekawy. Bardzo chętnie zagram.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do mnie jakoś przemawiają małe punkty, a najlepiej, gdyby był system dla wielu graczy, gdzie każdy gracz ma 1 model i współpracują ze sobą, a jeden gracz ma całą armie modeli. I najlepiej, gdyby w tym systemie były bardziej rozbudowane współczynniki modeli, z systemem ich rozwoju i żeby nie każde spotkanie z modelami tego szczególnego gracza (nazwijmy go dla ułatwienia MG) kończyło się walką, na przykład rozmowa czy coś w tym stylu. Najlepiej w sumie by było, gdyby jednak te modele były opcjonalne i w sumie nie za bardzo potrzebne.
  Takiego systemu w świacie Age of Sigmar mi brakuje :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzisiaj na Warhammer TV pokazali dwie bitwy, oraz sporo opowiedzieli. Zapowiada się bardzo przyjemna lekka gra.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano, znów przespałem ale już poczytałem, rzeczywiście - "jeszcze mniejszy i szybszy AoS". Może być ciekawie bo dynamika wydaje się zgadzać - no i koszt wejścia jak na produkt GW bliski zeru ;) Dzięki za info!

   Usuń