Blades of Khorne Battletome - Oczekiwania

Cześć,

Dzisiaj chciałbym wrzucić kilka moich „chciejstw” i przewidywań w stosunku do kolejnego, odświeżonego Battletome`a jaki będzie dostępny w pre-orderze już od pierwszego kwietnia – Blades of Khorne.

Przede wszystkim – super, że zmiany i dostosowywanie Battletomów idzie tak szybko. Nie ma co ukrywać, że książki wydane przed Sylvanethami odstawały od tych późniejszych ze względu na brak dedykowanych artefaktów, command i battle traitów oraz dedykowanych dyscyplin magii. Im szybciej wydane wcześniej armie doczekają się „upgrede`u” tym lepiej dla wszystkich tym bardziej, że widać wyraźnie lepszy „balans” armii wobec siebie, właśnie od książki dla Sylvanethów.





GW wydaje się być mocno zdeterminowane aby ten proces przeprowadzić naprawdę sprawnie (pomijając fakt, że sama konieczność tak radykalnych zmian wskazuje na to, że dostosowywanie książek do wymagań odbywa się „w biegu” – po co bowiem wydawano wcześniej armie BEZ osobnych artefaktów skoro teraz wszystkie je dostają?). Stormcaści już są, Khorne otrzyma swój battletome już na początku kwietnia (dostępny w pre-orderze od 01-04) i to nawet pomimo zapowiadanej na kolejny tydzień (08-04) pierwszej fali oczekiwanych i na pewno mocno drenujących kieszenie Kharadron Overlords.




Czego zatem spodziewałbym się i co chciałbym zobaczyć w nowym Battletomie dla wyznawców Khorne`a?
 • Przede wszystkim zebrania wszystkich jednostek boga krwi w jednym miejscu (to akurat pewne). Demony i Khorne Bloodbound będą ujęci w jednej książce – Slaves to Darknes swydają się wciąż pozostawać poza strukturami ;) (jak pokazuje przykład Disciples of Tzeentch) i nadal wybierani będą osobno (swoją droga ciekawe jak zamierzają rozwiązać kwestię Slaves to Darkness w dłuższej perspektywie) i pozostaje mieć nadzieję, że nie będą wpływać negatywnie na Allegiance Khorna.
 • Liczę na zmiany w warscrollach demonów – to wciąż jednostki kompendiów wydawanych tuż po starcie AoS w 2015 roku – kosmetyczne zmiany powinny się więc pojawić tak jak miało to miejsce w przypadku Kairosa, jednak tutaj nie spodziewam się rewolucji – demony khorna to tak naprawdę bloodlettery na piechotę, bloodlettery na juggernautach, flesh-houndy i bohaterowie z bloodthirsterami na czele.
 • Naprawdę minimalnych – o ile jakichkolwiek zmian spodziewam się natomiast w jednostkach Khorne Bloodbound. Większa jest szansa na pojawienie się zmian w koszcie punktowym niektórych jednostek – znów odnośnikiem może być Battletome Stormcastów, w którym większość jednostek pozostała bez zmian a mocnemu znerfieniu uległ tylko nadużywany Azyros ze swoim teleportem. Ciekawi mnie na przykład opcja multi-bloodecratorów (czy zostaną w jakiś sposób znerfieni/wzrośnie ich koszt punktowy, czy poczekają z tym do GH2 który zapewne ograniczy stakowanie się ich umiejętności).
 

 • Najwięcej wiary jednak pokładam w zmiany wynikające z dodania Khornowi traitów. GW na przykładzie DoT-ów pokazało, że potrafi robić fluffowe zasady które mają mocny wpływ na mechanikę. Kości Losu są świetne i potrafią naprawdę sporo namieszać. W przypadku Battle Traita Khorne`a spodziewam się czegoś na kształt znanych z 40k Khorne Daemonkin – Blood Tithe`ów. W skrócie – im więcej śmierci i zniszczenia na polu bitwy tym lepiej dla khorna! Zbieranie punktów za zniszczone jednostki (swoje i przeciwnika) i wymienianie ich za buffy dla całej armii wydaje się być całkiem sensowne również w AoS a mechanika sprawdza się w 40k. Z zbierane punkty można będzie zwiększyć przykładowo ilość ataków albo nieco poprawić odporność jednostek demonów, ewentualnie przywołać nowe (w zależności od ilości poświęconych punktów – bloodlttery, flesh-houndy, Heraldów albo bloodthirstery). Oczywiście - to znów moje chciejstwo ale czy to nie byłoby klimatyczne? Jeśli natomiast nie to to... co?
 • Osobna kwestia to command traity dla generała – jeśli rzeczywiście pojawi się jakaś mechanika oparta na zbieraniu punktów to może tutaj być bonus do tych punktów. Byłoby też wspaniale gdyby korne dostał coś podobnego do destrukcji – możliwość dodatkowego ruchu – jakąkolwiek mobilnośc (poza summoningiem) bo naprawdę bardzo tego potrzebuje (co pokazuje też częstotliwość wystepowania Sayla w rozpiskach chaosu/khorna – korne bloodletter bomb) chociaż tutaj NIESTETY jestem ostrożny – własnie ze względu na możliwość summoningu…
 • …I tu przechodzimy płynnie własnie do summonownia – nie zdziwiłbym się, gdyby jakaś pula Blood Tithe była dostępna już na starcie właśnie w celu summonowania demonów – inaczej przecież nie da się ich przywołać ponieważ khorne i magowie… no cóż… nie przepadają za sobą. Innym sposobem wydaje się być zaprzęgnięcie w tym celu priestów i dodanie ich modlitw/rytuałów – mogą oni zastąpić magów przywołując i buffując jednostki (Slaughterpriest!). Mocno fluffowe byłoby też poświęcanie jednych jednostek w celu otrzymania błogosławieństwa na innych – również przeprowadzne przez Slaughterpriestów poprzez rytuały. 
 • Artefakty (i zapewne sztandary) – no cóż – jeszcze więcej gore-blood-skull-brass axe/maul/Hammer/blade`ów  - zapewne osobne dla demonów i bloodbound (wzorem DoT) ;) Khorne to CC więc podział na zbroje – broń i sztandary pewnie będzie. Liczę jednak na to, że będzie więcej opcji dodania renda bohaterom/oddziałom bo tego Khornowi bardzo brakuje. Z drugiej strony – korne jest bardzo podatny na mortal woundy zapewne więc zbroja/tarcza z ward 5+.
 • Ciekaw jestem jak będą wyglądać oficjalnie już połączone dwie frakcje khorna, jak wiele będzie w nich synergii (paradoksalnie nie spodziewam się wielu nowych). Dużo – NA PEWNO wniosą tutaj bataliony (te duże, składające się z kilku małych) „wymuszające” określoną taktykę (w stylu Gnarlroota z Sylvaneth). Ponownie liczę, że dadzą one możliwości jakiejś formy deepstrike`u – większej mobilności bowiem w zasadzie każda nowa armia coś takiego otrzymuje (albo ma bardzo szybkie jednostki w postaci Skyfire`ów). Zapewne też jeszcze bardziej zwiększa możliwości jednostek w CC…
 • Slaves to Darkness – nie ukrywam, że Slaughterbrute, czy paru rycerzy byłoby miłym dodatkiem do armii Khorna – pytanie tylko, czy będą mogli w nowej odsłonie uczestniczyć w Allegiance? 

Ciekawe czy już niedługo zobaczymy odświeżonych seraphonów
Ogólnie czekam z naprawdę ogromnymi pokładami nadziei na to, że Khorne dostanie coś flufflowego, co jednocześnie zwiększy jego siłę, bo nie ukrywajmy – pomimo naprawdę sporej frajdy z gry to dość ciężko się kornikami przebijać przez mega szybkie, mega odporne albo ziejące mega-ilością mortali nowe armie. Wiem, bo mam nieco demonów i próbowałem grać łącząc KB i demony właśnie i zazwyczaj jest to naprawdę wyzwanie. Brakuje przede wszystkim mobilności i RENDA. Cóż z tego, że Khorne rzuca milionem kości kiedy ma naprzeciwko siebie puszki z sv 2+, 3+/Re-roll All itp.? Za mało renda, za mało mortali (poza bloodletterami). Tak czy siak – zapowiada się więcej krwi dla boga krwi!

Do następnego!
W.

2 komentarze:

 1. Ciekawe czy płonąca lewa ręka ciemności na okładce to fireball? Bloodlettery dostaną missila? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strzelający Khorne to aberracja ;) (Skulcannon też ;) ) poza tym - to by było zbyt piękne żeby bloodlettery nagle zaczęły czymś (odciętymi głowami) rzucać. Zapewne więc - fantazja artysty ale artwork zacny.

   Usuń