Dzisiaj coś pozornie oczywistego co jednak też jak wiele innych - pozornych oczywistych zasad czasem rozgrywane jest nie tak jak powinno.
Batalion i jego rozstawienie na polu bitwy.
Osobiście regularnie korzystam z batalionów, które nie dość, że dają sporo dodatkowych opcji i abilitek wchodzącym w ich skład oddziałom, to dodatkowo pozwalają na większą kontrolę nad jednym z kluczowych elementów Age of Sigmar - fazą set-up`u lub rozstawieniem jednostek przed bitwą.
Dzieje się tak ponieważ bataliony w podstawowej formie pozwalają na wystawienie WSZYSTKICH jednostek wchodzących w jego skład (i tylko ich, więc jeśli masz w swojej armii coś jeszcze, co nie wchodzi w jego skład to musisz wystawić to w osobnym "dropie") jednocześnie - tak jakby była to jedna jednostka. Ma to ogronne znaczenie dla taktycznego planowania rozstawienia i planowania inicjatywy w pierwsze rundzie bitwy i może zdecydować o sporej przewadze taktycznej na polu bitwy (a czasem nawet o wygranej/przegranej).
Słowem - opłaca się inwestować w bataliony (tak, kosztują punkty i to czasem niemało).
Otóż rozstawianie jednostek wchodzących w skład batalionów (i całości sił powiązanych w batalion jest rozpisane dość dokładnie (znów) w Battletomach poszczególnych frakcji.
Pomimo tych jasnych wytycznych spotkałem się już z wymaganiem aby "cały batalion wystawić od razu" (bo skoro już zapewnia mi przewagę zmniejszając liczbę dropów przy set-upie to przeciwnikowi tez się coś należy - w tym wypadku możliwość zareagowania na mój deploy), ewentualnie wystawienie jednego unitu , przeczekanie i wystawienie reszty na sam koniec fazy set-upu (tu znów korzyść dla posiadacza batalionu...)
Tymczasem zasady rozstawiania batalionów wskazują wyraźnie jak można ustawić wchodzące w jego skład jednostki:
- Możesz wystawić wszystkie jednostki wchodzące w skład batalionu jednocześnie
- Możesz wystawić część jednostek za jednym razem, a kolejne, zgodnie z kolejnością - po jednej (na przykład jeśli w batalionie masz 8 jednostek, możesz ustawić w "pierwszym rzucie" 3 jednostki, a następnie, naprzemiennie z przeciwnikiem kolejne pięć ale po jednej). Nie możesz natomiast w pierwszym dropie wystawić czterech, w kolejnym trzech a w ostatnim jednej. To bardzo istotne, jeśli nie najistotniejsze w przypadku kiedy gracze mają podobną ilość dropów i prawidłowe wyliczenie ilości jednostek ustawionych w pierwszej kolejności ma kluczowe znaczenie dla późniejszego wyboru inicjatywy w pierwszej rundzie bitwy.
- Możesz też wystawić wszystkie jednostki osobno - zachowując tym samym podstawowy schemat wystawiania - naprzemiennie z przeciwnikiem po jednej jednostce. (zapewne zrobisz to mając pewność, że przeciwnik ma dużo więcej pojedynczych jednostek do wystawienia).
I na koniec jeszcze - gram Sylvanethami więc najlepszym na świecie jest oczywiście Gnarlroot Wargrove Battalion ale jeśli się z tym nie zgadzacie to chętnie poczytam o innych "najlepszych batalionach" :D
Do następnego!
W.
Trochę namieszali. Na pewno ogarnięty gracz wyciśnie z tych zasad jakiś niezły kombos. Pan wie, o czym ja mówię?
OdpowiedzUsuń